Mamo, gdzie Twój czas? – wywiad z Izabelą Krzeszowiec. Część III – Tata zrobi to inaczej

Mamo, gdzie Twój czas? – wywiad z Izabelą Krzeszowiec. Część III – Tata zrobi to inaczej

Zastanawialiśmy się już nad rolami, które kobiety pełnią w swoim życiu. Mówiliśmy też, jak potrzebne są nam fundamenty. Dziś, postaramy się odpowiedzieć na pytanie, kiedy zostawić dziecko z tatą w domu.

[Majowy Wiatr]:Wróćmy do macierzyństwa i szukania czasu. Załóżmy, że dopiero zostałam mamą. Kiedyś byłam aktywna, dużo wychodziłam, a teraz w zasadzie całe życie się zmienia. Siedzę w domu, moja uwaga skupia się tylko na dziecku. Nie mam czasu dla przyjaciół, nie mam czasu dla siebie. Staram się dbać o fundamenty. Jak w tym przypadku mam zacząć szukać tego czasu dla siebie?

[Izabela Krzeszowiec]:Tu nie ma jednaj dobrej rady. Tu trzeba popracować znowu nad sobą i nad stereotypami, które siedzą w głowie.

Jak jeszcze nie mamy dzieci, mówimy „Jak ja będę mamą to będę robić inaczej. Moje dzieci w życiu nie będą robić takich rzeczy.” A potem następuje rewolucja i pewne poglądy odwracają się o 180 stopni. Na przykład zostawienie dziecka w domu z tatą czy z dziadkami. Nie ma jakiegoś momentu, że powinnaś zostawić 3 miesięczne czy 3 letnie dziecko. To Ty musisz zdecydować, że dla ciebie jest ok, że wychodzisz z domu.

Kobiety często same zawiązują na siebie pętelkę – wszystko robię sama, nikt mi nie pomaga, wszystko muszę ja. A jeśli już ktoś chce im pomóc, to krytykują, bo nie tak, nie w tej kolejności, nie w ten sposób. Zastanów się – chcesz, żeby było zrobione, czy chcesz zrobić to sama?

[MW]:Wydaje mi się, że to powinien być świadomy wybór każdego z nas – albo robię wszystko sama, albo decyduje się zlecić to komuś i wtedy akceptuję, że ktoś zrobi to inaczej niż ja.

[IK]:Dokładnie. To normalne, że tata pewne rzeczy zrobi inaczej.

W teorii brzmi to świetnie, ale w rzeczywistości ciężko jest nam się po prostu nie odezwać, nie skomentować. Lepiej czasem nie widzieć, wyjść z domu. Jeżeli od początku nie damy tacie szansy się wykazać, im później będzie tym trudniej.

My, jako mamy stoimy w łatwiejszej pozycji niż tatusiowie. Dla dziecka zawsze jesteśmy na pierwszym miejscu. Mama instynktownie pewne rzeczy umie i wie. Trochę nas to podbudowuje, jak dziecko mówi „Tato, Ty nie umiesz tak, jak mama”. Z jednaj strony chcemy, żeby ktoś nas odciążył, a z drugiej czujemy się takie niezastąpione i wyjątkowe. Dla mnie, żeby znaleźć czas dla siebie, to trochę odpuścić to myślenie. Trzeba przepracować w głowie pewne rzeczy. Inaczej, to nie znaczy gorzej.

Dziecko zostaje z tatą. Tak po prostu. Pewnie będzie inaczej.

To tak, jak w sklepie masz wybór. Widzisz piękną czerwoną sukienkę, super w niej wyglądasz, ale kosztuje 500zł. Albo masz niebieską, w której wyglądasz średnio, ale kosztuje 200zł. Nie możesz mieć wszystkiego i na coś trzeba się zdecydować. A żadne rozwiązanie idealne nie jest.

Ważne jest też, żeby wyłączyć w tym momencie emocje. Wyjdę, bo mam na to ochotę, bo tego potrzebuję. Odpuść myślenie, że ci się to należy. Nie wychodź tylko dlatego, że mąż był z kolegami na piwie, a ty chcesz mu zrobić na złość. Ważne jest to, czego w tym momencie potrzebujesz. Musisz o tym mówić – „kochanie wyjdę na pół godziny, bo muszę odsapnąć”.

[MW]:Z naszej rozmowy wynika, jak ważna jest komunikacja. Kiedy mamy jakiś problem czy jakąś potrzebę, żebyśmy umiały się do tego przyznać. Żebyśmy, dały szanse zareagować mężowi czy dziadkom. Zamiast siedzieć i się denerwować, że nigdzie nie wychodzę, że oni się nie domyślili, że mam tak ciężko, trzeba mówić, co by pomogło.

[IK]:Tego też się uczymy. To, że zadasz pytanie, na przykład dziadkom: „Zajmiesz się moimi dziećmi w piątek wieczorem, bo chciałabym wyjść?”, do tego trzeba dojrzeć. A babcia może wtedy powiedzieć „Dobra, nie ma problemu”, albo „Nie, ja w piątek nie mogę”. Musisz dojrzeć, nie tylko do zadania takiego pytania, ale też do przyjęcia każdej odpowiedzi.

Często zamiast zadać tak po prostu pytanie, siedzimy i analizujemy. Ciężko nam przyznać, że mamy ochotę odpocząć od dzieci, wyjść na imprezę. Bo przecież głupio tak zostawić dzieci babci, a samemu iść się bawić. Ale jak raz w tygodniu zostawisz dzieci na godzinę, to zrujnuje im to dzieciństwo?

[MW]:No nie.

[IK]:No właśnie, to brzmi śmiesznie. Ale żeby zadać komuś to pytanie, ty też musisz być pewna, że masz absolutne prawo, żeby chcieć wyjść, a ten ktoś ma prawo, odmówić pomocy. Znowu najpierw trzeba popracować z sobą. Wiedzieć, czego się chce.

Dla niektórych wyjście z domu może być wielką atrakcją, a dla innych zostawienie dzieci u babci i przespanie ciągiem 8 godzin. Wiesz, kładziesz się wieczorem spać i budzisz się dopiero rano. I masz taką moc, że po prostu góry przenosisz. Ale musisz wiedzieć, że tego właśnie chcesz.

To był błąd, który ja popełniałam. Dzieci u babci, to ja od razu planowałam wyjście do znajomych, czy kina. A potem byłam tylko bardziej zmęczona przez ten tydzień. Trzeba zastanowić się, czego mi potrzeba. W dobrej organizacji czasu chodzi o to, żeby mieć czas na to, na co chcesz go znaleźć.

[MW]:Skąd biorą się w nas te wszystkie przekonania, które siedzą w naszych głowach?

[IK]:Bardzo dużo zależy tu od wychowania. Tak, żyły nasze babcie, mamy, więc i my powielamy pewne schematy.

Często mówimy, znajdę czas dla siebie, jak tylko posprzątam, ugotuję… Ale tak naprawdę zawsze jest do zrobienia „coś jeszcze” i ten magiczny moment, gdzie wszystko jest zrobione, nie następuje.

Zegar tyka, życie się zmienia, ale póki my sami nie zmienimy podejścia, zawsze będzie brakowało nam czasu. Póki sama nie dasz sobie pozwolenia na zrobienie pewnych rzeczy, nikt ci go nie da. Ciągle będzie ci tego czasu brakowało. A wszystkiego zrobić się nie da.

[MW]:Czyli podsumowując, nie ma żadnej złotej rady, jak znaleźć więcej czasu dla siebie?

[IK]:Zadbać o siebie. Poznać siebie, żeby postępować w zgodzie ze sobą.

v

To już wszystko. Razem dotarliśmy do końca. Rozmowa z Izabelą Krzeszowiec była dla mnie prawdziwą inspiracją do myślenia na temat uciekającego czasu w zupełnie inny sposób. Mam nadzieję, że tak jest też w twoim przypadku. A jeśli zdarzy Ci się zapomnieć o tym, że nie da się zrobić wszystkiego, wróć tu i przeczytaj wszystko raz jeszcze. Albo jeszcze lepiej, wejdź na https://halbo.pl/ , umów się z prawdziwym specjalistą i razem poszukajcie czasu. 

Majowywiatr.pl - logo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *