Babeczki do kąpieli z barwnikiem spożywczym

Babeczki do kąpieli z barwnikiem spożywczym

Wczoraj pisałam, jak zrobić kule kąpielowe. Wspomniałam, że można użyć barwnika spożywczego. Ale muszę się przyznać bez bicia, że sama go nie przetestowałam. Dziś to nadrobiłam i chętnie podzielę się efektami eksperymentów.

Przepis

Dziś się nie rozpisuję tylko od razu przechodzę do rzeczy. Cała podstawa teoretyczna znajduje się w poprzednim wpisie. Na dwie babeczki do kąpieli „Błękitna laguna” przygotuj:
-80g sody oczyszczonej (sklep z owadem)
-40g kwasku cytrynowego (sklep z owadem)
-30-35g oleju kokosowego (sklep z owadem)
-40g skrobi ziemniaczanej (sklep z owadem)
-10g soli Epsom (może być morska – wtedy znowu sklep z owadem)
-10g maślanki w proszku (internety), bo nie miałam mleka w proszku (sklep z owadem), możesz spokojnie pominąć ten składnik
-barwnik spożywczy w proszku – u mnie jasny niebieski. Specjalnie wybrałam właśnie ten kolor, bo przy wypiekach był najintensywniejszy i zawsze barwił język. UWAGA – barwniki do jajek to NIE SĄ barwniki spożywcze.
-aromat spożywczy w proszku – u mnie zapach „Ice”
-rękawiczki jednorazowe – KONIECZNIE

 

Produkty do stworzenia babeczek do kąpieli
Składniki do babeczek kąpielowych

 

 

Barwnik niebieski
Barwnik spożywczy-jasny niebieski z King Food

 

Za pomocą wagi kuchennej odmierzam odpowiednie ilości sody, kwasku, mąki, soli i maślanki. Wsypuję je razem do miski i mieszam wszystkie suche składniki razem. W garnuszku (wiem, wiem powinno być w kąpieli wodnej) rozpuszczam odpowiednia ilość oleju kokosowego. Do składników suchych dodaję łyżeczkę aromatu spożywczego. Następnie biorę się za barwnik i dosypuję naprawdę maleńką szczyptę. Tyle, co się zmieści na drugim końcu małej łyżeczki do herbaty, albo jeszcze mniej. Jeszcze raz mieszam wszystkie suche składniki. Ostrożnie dolewam przestudzony olej kokosowy. Mieszam wszystko razem. Jeśli masa ma konsystencje mokrego piasku to super. Jeśli nie, dolewam powoli oleju winogronowego, oliwy z oliwek, oleju słonecznikowego – słowem, co tam w kuchni znajdę.Wyrabiam do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Napełniam foremki, lekko ugniatam masę i wstawiam do lodówki na 2-3 godziny. Gotowe!

 

Ważenie składników babeczek

Odmierzamy składniki do babeczek kąpielowych 

 

Łączenie suchych składników
Mieszanie suchych składników

 

Wsypujemy niebieski barwnik
Dodajemy zdradziecki niebieski barwnik spożywczy

 

Dolewanie oleju kokosowego
Dolewamy roztopiony wcześniej olej kokosowy

 

Wyrabiamy masę
Wyrabiamy, aż do uzyskania konsystencji mokrego piasku

 

Silikonowe foremki wypełnione masą na babeczki kąpielowe
Napełniamy masą foremki i wstawiamy do lodówki na 2-3 godziny

Uwagi

KONIECZNIE użyj rękawiczek do mieszania masy. Barwniki spożywcze w proszku są bardzo skoncentrowane. Sam proszek składa się z mikroskopijnych drobinek, które włażą dosłownie wszędzie.

Kiedy dosypiecie tą szczyptę barwnika do masy na babeczki, absolutnie NIE DOSYPUJCIE WIĘCEJ. Sam kolor babeczek jest blady i mizerny. Cała magia zaczyna się po włożeniu ich do wody. Barwniki spożywcze są inne niż kosmetyczne. Uaktywniają się dopiero przy kontakcie z wodą. Kiedy więc dosypiecie barwnik do suchych składników, prawie w ogóle go nie widać. Po wrzuceniu babeczki do kąpieli macie jednak prawdziwą błękitna lagunę. Podobnie z aromatem – czułam go dopiero po włożeniu babeczki do wody. 

 

Babeczka ląduje w wodzie
Po wrzuceniu babeczki do wody zaczyna się prawdziwa magia

 

Coraz więcej niebieskiej wody
Nie tylko odżywianie, ale też dobra zabawa

 

Kąpiel w niebieskiej wodzie
Tez tak chcę 🙂

 

Jak skończył się eksperyment? Lekko zabarwione ręce, bo przy mieszaniu masy jednak zapomniałam o rękawiczkach. Cała wanna cudownej, odżywczej, niebieskiej wody i jedno baaaardzo zadowolone dziecko, które całe szczęście nie wygląda jak mały smerf. Pełen sukces!

Majowywiatr.pl - odwiedź koniecznie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *